وز شدن موها بعد از سشوار کشیدن یکی از مشکلاتی است که بیشتر خانم ها و اقایان با آن مواجه هستند.

اغلب اوقات بعد از سشوار کشیدن  موهایمان پف میکند و حالت وز به خود گرفته است؟ حتی اگر مدت زیادی را صرف سشوار کشیدن کرده باشید باز هم ممکن است این مشکل برایتان پیش بیاید. هنگام شستشوی موها حتما به آن‌ها نرم‌کننده زده تا موهایتان نرم شده و از وز آن کاسته شود.

بعد از حمام موهایمان را بایک حوله نخی بپیچیده تا موها نزدیک به خشک شدن شوند و تنها کمی نمناک باشند تا برای سشوار کشیدن آماده شوند، به جز مواقعی که عجله دارید که می‌توانید با سشواری که از بالای سر به پایین می‌گیرید و شانه‌ای که به موها می‌کشید آب موها را بگیرید و موهایتان را برای سشوار کشیدن آماده کنید.

در این مرحله موهایتان را به لایه‌های نازک تقسیم کنید و سشوار بکشید تا صاف شوند. اگر دسته‌های موهای شما بزرگ باشند و سشوار نتواند حرارت خود را به همه موها برساند در نهایت موهایی وز کرده خواهید داشت که هنوز زیاد خوب خشک نشده‌اند.

نکته: اگر مرتب از سشوار استفاده می‌کنید، حتما از ماسک مو استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای صاف‌تر شدن موها بهتر است از باد داغ سشوار استفاده کنید، زیرا کم بودن حرارت سشوار باعث وزتر شدن موها و حالت نگرفتن آن‌ها می‌شود.

زمانی که موها را دور برس می‌پیچانید باید سشوار را از بالا به برس نزدیک کنید تا حرارت مستقیم به آن بخورد. وقتی کل موها یکبار سشوار کشیده شد و موها کاملا خشک شدند، کمی سرم رفع وزی مو را به نوک انگشتان زده و در لابه‌لای موها و روی موها بکشید. سپس دوباره موها را تقسیم‌بندی کرده و لایه‌لایه سشوار بکشید. این مرحله با دقت و آرامش بیشتری انجام دهید.

اگر موهایتان بسیار پر یا فر خیلی ریز و سیمی است گاهی لازم می‌شود موها را برای بار سوم نیز تقسیم کرد و سشوار کشید تا کاملا صاف و بدون وز شوند. در پایان کار تا آماده شدن کاملتان بهتر است موها را با یک کلیبس بزرگ در پشت سر به حالت افتاده و آویزان نه جمع بالا ببندید تا با فعالیت و عرق کردن حالتشان تغییر نکند.

نکته: سرم‌های رفع وزی مو را به کف سرتان نزنید. این کار باعث می‌شود پوست سرتان چرب شود.

چه چیزهایی وز مو را از بین می‌برد؟

هیچ‌چیز بدتر از وز کردن موها نیست، اما راه حل‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید تا حد زیادی از وز شدن موهای‌تان جلوگیری کنید.

آب گازدار: اگر معمولا ترجیح می‌دهید برای خشک کردن موهای‌تان از سشوار استفاده نکنید و دوست دارید موهای‌تان به‌صورت طبیعی خشک شود و اگر موهای شما به دلیل رطوبت وز می‌کنند، یک روش خوب برای جلوگیری از این وز، استفاده از آب گازدار است. کافی است در حمام بعد از این مثل همیشه موهای‌تان را شستید و آبکشی کردید، در آخر یک‌بار موهای‌تان را با آب گازدار آبکشی کنید.

سرکه سیب: یک راه حل طبیعی مؤثر دیگر برای جلوگیری از وز موها، استفاده از سرکه سیب است، روند استفاده از این راه هم خیلی شبیه استفاده از آب گازدار است یعنی در حمام مثل همیشه موهای‌تان را بشویید و در آخر مقداری مساوی آب و سرکه سیب را با هم مخلوط کنید و موها را با آن آب بکشید

ماءالشعیر: اگر موهایی فر و همیشه با حالت دادن آن‌ها مشکل دارید، یک راه حل خوب استفاده از ماءالشعیر است، ماءاشعیر فر موهای شما را ثابت نگه می‌دارد تا موهای شما وقتی خشک می‌شود نیز مثل زمانی باشد که خیس است. کافی است تمام موها را به آن آغشته کنید.

نرم‌کننده طبیعی: یک فرمول ویژه برای نرم کردن و حالت دادن موهای خشک شما. ۱ فنجان مایونز را با نصف یک عدد آووکادو له شده مخلوط کنید و آن‌قدر بزنید تا حالت چسبی پیدا کند. این مخلوط را به موهای‌تان بمالید سپس موها را با یک کلاه پلاستیکی و با یک حوله داغ روی آن را بپوشانید، حدود ۰۲ دقیقه صبر کنید سپس موها را آب بکشید، برای نتیجه بهتر هفته‌ای یک‌بار این کار را تکرار کنید.

روغن زیتون و نارگیل: این روغن‌ها برای مبارزه با وز بهترین دوستان شما هستند. برای این‌که موهای شما خیلی چرب به‌نظر نرسد مقدار کمی از این روغن‌ها را کف دست‌تان بریزید سپس میان موهای‌تان بمالید. توجه داشته باشین روغن را در کف سر نزنید.

برای تقویت موها چه کنیم؟

ماسک زرده تخم‌مرغ: یک عدد زرده تخم‌مرغ را با ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل و کرچک  و یک قاشق غذاخوری پودر ویتامین A (شما می‌توانید چند عدد کپسول ویتامین A را پودر کنید) مخلوط کنید و روی موها بمالید.

کمی ریشه موهای‌تان را ماساژ دهید و بگذارید ماسک به‌مدت ۲ ساعت روی موهای‌تان بماند سپس آن‌را با آب ولرم بشویید. این ماسک برای جلوگیری از ریزش مو نیز می‌تواند تا حدی مفید باشد.

راهکاری برای ضخیم شدن مو

تخم کتان: مقداری تخم کتان را در یک کاسه آب بگذارید و اجازه دهید حدود ۵ روز باقی بماند سپس با پنبه این مایع را به پوست کف سر بمالید.