چندی پیش ، گروهی از محققان سوئدی توانستند این پدیده عجیب را رمزگشایی کنند. موی انسان از موهای زیادی تشکیل شده است که چرخه زندگی آنها چندین مرحله را طی می کند - آناژن (مرحله رشد) ، کاتاژن (مرحله انتقالی ، پس از آن موها از پوست سر جدا می شوند) و تلوژن (دوره استراحت). هر مو مستقل از موهای دیگر سه مرحله را طی می کند.

محققان دریافتند افرادی که از ریزش موی فصلی رنج می برند تعداد زیادی مو دارند که به طور همزمان در فاز کاتاژن یعنی در ماه های پاییز می گذرند. فرض بر این است که به منظور محافظت از پوست سر در برابر آفتاب سوزان ، موها در اوایل تابستان شروع به فعال شدن می کنند و زمانی که دیگر نیازی به این محافظت اضافی نیست ، برخی از موها می ریزند. نظراتی وجود دارد که ریزش مو در پاییز نتیجه آسیب مکانیکی کاملاً به مو است که در اثر تابش اشعه ماوراء بنفش ، درجه حرارت بالا و رطوبت در فصل قبل ایجاد شده است. علت اصلی آن هنوز مشخص نیست ، اما خوب است بدانید چگونه از موهای خود در تابستان مراقبت کنید تا از تغییرات مزاحم بعد از آن جلوگیری کنید.

حتی اگر نتوانیم از ظاهر ریزش مو جلوگیری کنیم ، نباید ناامید باشیم ، زیرا همیشه راهی وجود دارد که موها را از مرحله استراحت زودتر "بیدار" کنیم. یکی از مناسب ترین ابزارها ، شامپوهای مخصوص موجود در بازار لوازم آرایشی است. محصولات مدرن برای مقابله با ریزش مو غنی شده با عصاره های طبیعی ، همزیستی کامل بین طبیعت و علم است. آنها با تحریک متابولیسم سلول ها و رشد موهای جدید ، میکروسیرکولاسیون پوست سر را به طور موثری بهبود می بخشند.

بسته به ترجیحات و توانایی ها ، می توانیم عملکرد شامپو را یک ماسک موی آماده یا دست ساز تقویت کنیم. در اینجا پیشنهادات ما برای طرفداران لوازم آرایشی خانگی است:

تخم مرغ منبع عالی پروتئین و گوگرد (یکی از اجزای مو) است و بنابراین راهی عالی برای تحریک رشد مو است. 1-2 تخم مرغ را با چند قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید ، هم بزنید و روی پوست سر خود بمالید. بعد از حدود نیم ساعت ، آب را با آب سرد بشویید تا تخم مرغ ها سفت نشوند و در صورت لزوم از شامپو استفاده کنید.
بخشی از راز سلامت موهای زنان هندی در استفاده منظم از حنا و آملا نهفته است. خوشبختانه هر دو گیاه در کشور به شکل پودر ریز آسیاب شده به راحتی یافت می شوند. مقدار مساوی از آنها را با آب لیمو مخلوط کرده و روی سر خود بمالید. پس از خشک شدن مخلوط ، آن را با آب بشویید.

گردش خون مناسب در پوست سر برای حفظ چرخه زندگی مو ضروری است. یک فلفل تند متوسط را به پوست سر خود بمالید ، بگذارید چند دقیقه بماند و با شامپو بشویید.
به یاد داشته باشید که اگرچه طبیعی است ، اما مواد تشکیل دهنده این دستور العمل ها می تواند عوارض جانبی را در برخی افراد ایجاد کند. مراقب باشید و اگر پوست شما بیش از حد حساس است ، بهتر است برای درمان ریزش مو به لوازم آرایشی مورد آزمایش پوست خود اعتماد کنید.