شستن موها با آب گرم
تا آنجا که ممکن است از دوش آب گرم ، به ویژه در زمستان لذت ببرید . برای جلوگیری از افزایش شوره سر ، بهتر است موهای خود را با آب ولرم بشویید.

استفاده از لوازم آرایشی نامناسب
محصولات آرایشی خود را متناسب با نیازهای خاص مو و پوست سر انتخاب کنید. قبل از استفاده از یک داروی خاص ، همیشه مواد تشکیل دهنده آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیز در آن نمی تواند بیشتر باعث تحریک پوست سر شما شود.

سیگار کشیدن
متأسفانه برای همه افراد سیگاری ، یکی دیگر از اثرات منفی دود تنباکو را می توان اضافه کرد  تمایل به خشک شدن پوست سر و افزایش حساسیت آن ، که  شوره سر را بدتر می کند.

استفاده بیش از حد از شامپوهای تهاجمی
شستشوی مکرر موها ، به ویژه با شامپوهایی که برای استفاده روزمره نیستند ، روغن های طبیعی پوست سر را از بین می برد و pH آن را تغییر می دهد. در نتیجه ، پوست سر بیشتر مستعد رشد میکروارگانیسم ها از جمله Malassezia Globosa است که به عنوان یکی از دلایل احتمالی شوره سر مشخص شده است.
افزایش بیش از حد فاصله بین دو شستشو نیز ایده خوبی نیست ، زیرا پوست سر و مو مقادیر زیادی چربی و ناخالصی را در خود جمع می کنند. بنابراین ، پوست سر به محیطی مهمان نواز برای گسترش قارچ مالاسزیا تبدیل می شود.

سوء تغذیه
عادات غذایی ناسالم و رژیم های شدید معمولاً منجر به کمبود عناصر ضروری برای بدن و تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. در نتیجه ، احتمال بروز یا افزایش شوره سر به طور چشمگیری افزایش می یابد

فشار
مشخص شد افرادی که نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند و سطح استرس را متعادل کنند ، بیشتر مستعد شوره هستند. تنش عصبی روزانه منجر به تغییرات ناسالم در رژیم غذایی و در تولید هورمون ها می شود که به ناچار بر بیماری های پوستی تأثیر می گذارد.

در فصل زمستان از موهای خود محافظت نمی کنید
بسیاری از ما حتی در هوای یخ زده از کلاه استفاده نمی کنیم . تغییر ناگهانی درجه حرارت  از یک اتاق گرم به یک هوای بسیار سرد در خارج از عوامل شایع خشکی بیش از حد و تحریک پوست سر و افزایش شوره سر است.

دست زدن بیش از حد به موهای خود
با لمس مداوم موهای خود ، تولید ترشحات چربی را تحریک می کنید. همانطور که قبلاً دیدیم ، چربی بیش از حد پوست سر ، شرایط مناسبی برای ایجاد شوره است.

شستشوی خوب پوست سر
حتی بهترین محصول شستشو اگر ته مو به طور کامل در انتها شسته نشود تهدید می شود. باقی مانده شامپو می تواند پوست سر را تحریک کند و باعث تجدید سریع سلول های پوست در این ناحیه شود.

عدم مصرف آب کافی
اغلب ، علت ظهور یا تشدید شوره سر ، خشک شدن بیش از حد پوست سر است. هنگامی که ما هر روز به اندازه کافی آب نمی نوشیم ، تعادل رطوبت بدن مختل می شود و اپیدرم رطوبت کافی را دریافت نمی کند.