دوش گرفتن، خشک کردن بدن و موها، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، استفاده از مام زیر بغل یا دئودورانت، لباس پوشیدن و رفتن سر کار و زندگی روزانه. این روتین آغاز یک روز برای میلیون ها نفر در جهان است. همین روال ساده و تکراری که استفاده از مام زیر بغل در آن یکی از مراحل اصلی است، سبب شده که صنعت تولید محصولات ضد تعریق در آمریکا تجارتی ۲۰ میلیارد دلاری باشد. گرچه از ارزش این تجارت در ایران اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما نگاهی به میز توالت خانه خودمان نشان می‌دهد که این کالا تا چه اندازه در زندگی روزمره ما نقش دارد. بسیاری از ما بدون استفاده از رول ضد تعریق یا مام، اصلاً از خانه خارج نمی‌شویم.

اما کالایی تا این حد مهم با نقشی چنین پررنگ در زندگی روزمره، آیا فقط مانع تعریق زیاد یا کنترل بوی بد آن می‌شود؟ به راستی مضرات و فواید مام چیست؟ آیا این محصول، چنانکه در برخی مقالات پزشکی، وب سایت های علمی یا مجلات حوزه سلامت گفته می‌شود، ارتباطی با سرطان دارد؟

اگر این پرسش‌ها، سؤال شما نیز هست، این مطلب را تا انتها بخوانید. به کمک سرفصل‌های زیر، ابتدا به شما در خصوص مضرات و فواید مام خواهیم گفت، سپس موضوع مام و ارتباط آن با سرطان پستان را به طور کامل تشریح خواهیم کرد. با  انواع مام آشنا شوید.

 • چرا بدن انسان عرق می‌کند؟
 • چرا از مام استفاده می‌کنیم؟
 • فواید مام زیر بغل چیست؟
 • مضرات مام زیر بغل چیست؟
 • آیا استفاده از مام در بارداری بی خطر است؟
 • چه کسانی نباید مام بزنند؟
 • آیا مام سرطان زاست؟
 • چگونه از مام استفاده کنیم؟6 مورد از فواید و مضرات دئودورانت یا مام + ارتباط با سرطان

 • 5 دقیقه زمان مطالعه
 • بدون ديدگاه

دوش گرفتن، خشک کردن بدن و موها، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، استفاده از مام زیر بغل یا دئودورانت، لباس پوشیدن و رفتن سر کار و زندگی روزانه. این روتین آغاز یک روز برای میلیون ها نفر در دنیا است. همین روال ساده و تکراری که استفاده از مام زیر بغل در آن یکی از مراحل اصلی است، سبب شده که صنعت تولید محصولات ضد تعریق در آمریکا تجارتی 18 میلیارد دلاری باشد. گرچه از ارزش این تجارت در ایران اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما نگاهی به میز توالت خانه خودمان نشان می‌دهد که این کالا تا چه اندازه در زندگی روزمره ما نقش دارد. بسیاری از ما بدون استفاده از رول ضد تعریق یا مام، اصلاً از خانه خارج نمی‌شویم.

اما کالایی تا این حد مهم با نقشی چنین پررنگ در زندگی روزمره، آیا فقط مانع تعریق زیاد یا کنترل بوی بد آن می‌شود؟ به راستی مضرات و فواید مام چیست؟ آیا این محصول، چنانکه در برخی مقالات پزشکی، وب سایت های علمی یا مجلات حوزه سلامت گفته می‌شود، ارتباطی با سرطان دارد؟

اگر این پرسش‌ها، سؤال شما نیز هست، این مطلب را تا انتها بخوانید. به کمک سرفصل‌های زیر، ابتدا به شما در خصوص مضرات و فواید مام خواهیم گفت، سپس موضوع مام و ارتباط آن با سرطان پستان را به طور کامل تشریح خواهیم کرد. با  انواع مام آشنا شوید.

 • چرا بدن انسان عرق می‌کند؟
 • چرا از مام استفاده می‌کنیم؟
 • فواید مام زیر بغل چیست؟
 • مضرات مام زیر بغل چیست؟
 • آیا استفاده از مام در بارداری بی خطر است؟
 • چه کسانی نباید مام بزنند؟
 • آیا مام سرطان زاست؟
 • چگونه از مام استفاده کنیم؟

آنچه در این مطلب خواهید خواند1. چرا بدن انسان عرق می‌کند؟2. چرا از مام استفاده می‌کنیم؟3. فواید مام زیر بغل چیست؟3.1. کنترل معضل تعریق زیاد زیر بغل3.2. ممانعت از ایجاد بوی بد عرق در بدن3.3. جلوگیری از خیس شدن لباس3.4. نرم و لطیف شدن پوست زیر بغل3.5. افزایش اعتماد به نفس3.6. امکان استفاده از لباس های خیلی روشن یا خیلی تیره4. مضرات مام زیر بغل چیست؟4.1. احتمال ایجاد آلرژی در بدن استفاده کننده از مام زیر بغل4.2. شیمیایی بودن عطرها و رایحه های مورد استفاده در مام زیر بغل4.3. مسدود شدن همه چیز روی پوست بدن توسط مام زیر بغل4.4. استفاده از فتالات در مام زیر بغل4.5. ممانعت از تعریق سالم پوست4.6. احتمال ایجاد آسم در اثر استفاده مکرر از مام زیر بغل4.7. ⦁ خطر مشکلات هورمونی4.8. ⦁ خطر ابتلا به بیماری کلیوی4.9. ⦁ خطر ابتدا به فراموشی و آلزایمر5. آیا استفاده از مام در بارداری بی خطر است؟6. چه کسانی نباید مام بزنند؟7. آیا مام سرطان زا است؟8. چگونه از مام استفاده کنیم؟

چرا بدن انسان عرق می‌کند؟

عرق کردن یک واکنش طبیعی و البته بسیار حیاتی برای بدن انسان است. بدن ما در اثر فعالیت شدید فیزیکی یا انجام هر کار سخت دیگری، به تدریج گرم می‌شود. در این حالت غدد تعریق شروع به کار کرده و قطرات عرق را تولید و روانه سطح پوست می‌کنند. قطرات عرق بعد از نشست روی پوست برای تبخیر شدن، گرمای بدن را جذب می‌کنند. به این ترتیب بدن آرام آرام گرما از دست داده و شروع به خنک شدن می‌کند.

تعریق باعث می‌شود دمای بدن همواره در سطحی نرمال باقی بماند. این موضوع به انسان کمک می‌کند تا مدت طولانی‌تری بتواند به شکل روان و راحت به فعالیت خود ادامه دهد. بدیهی است که اگر بدن بیش از حد گرم شود، روند انجام فعالیت های عادی آن مختل می‌شود.

همچنین برخی مطالعات روی بدن انسان نشان داده است که عرق کردن سمومی که بدن در طول شبانه روز از غذاها، نوشیدنی‌ها و محیط اطراف جذب کرده است، دفع می‌کند. همچنین عرق کردن به تنظیم میزان آب بدن نیز کمک می‌کند.

چرا از مام استفاده می‌کنیم؟

بدون شک تعریق برای بدن انسان مفید است. اما این موضوع باعث نمی‌شود که اغلب ما از تعریق زیاد، در هر شرایطی، فراری نباشیم. همه ما دوست داریم در محیط های عمومی، مانند محل کار یا تحصیل خود آراسته باشیم. تعریق زیاد باعث می‌شود به اندازه کافی اعتماد به نفس حضور در این فضاها را پیدا نکنیم. چرا که هر لحظه نگران خیس شدن لباس خود از شدت تعریق یا بو گرفتن بدنمان هستیم. به همین سبب از مام یا همان رول های ضد تعریق، استیک ضد عرق یا دئودورانت ها استفاده می‌کنیم تا کمتر در معرض مشکلات ناشی از تعریق زیاد بدنمان باشیم.

اما استفاده از مام یا رول های ضد عرق، علاوه بر مزیت هایی که دارد، شامل مضراتی نیز می‌شود. در ادامه، با نگاهی بدون جهت گیری، نسبت به این که به طور کلی استفاده از مواد ضد تعریق رایج در دنیا خوب است یا خیر، به بررسی فواید مام زیر بغل و مضرات استفاده از این محصول می‌پردازیم.

فواید مام زیر بغل چیست؟

 • کنترل معضل تعریق زیاد زیر بغل

یکی از قسمت های بدن که تجمع غدد ضد تعریق در آن زیاد است، ناحیه زیر بغل است. میزان تعریق در بدن افراد مختلف، بسته به شرایطی مانند ژنتیک و فعالیت های فیزیکی بدن متفاوت است. اما به هر حال زیر بغل قسمتی است که اغلب زیاد عرق میکند. استفاده از مام مردانه یا مام زنانه باعث می شود غدد تعریق در این ناحیه برای مدت زمان مشخصی از فعالیت باز مانده و بدن انسان تقریبا خشک بماند.

 • ممانعت از ایجاد بوی بد عرق در بدن

لایه پوششی که مام مردانه و مام زنانه روی پوست ایجاد میکند، علاوه بر آن که مانع موقتی عرق کردن می شود، با توجه به رایحه ای که دارد، از ایجاد بوی بد عرق در بدن نیز جلوگیری میکند.


البته وظیفه اصلی ایجاد بوی خوش در بدن را محصولاتی مانند دئودورانت ها بر عهده دارند و مام موظف به جلوگیری از ایجاد عرق است. اما عطر مورد استفاده در مام ها نیز میتواند تا حدی از بو گرفتن بدن بعد از عرق جلوگیری کند.


 • جلوگیری از خیس شدن لباس

ممکن است بدن شما تمیز باشد و عرق کردن بلافاصله منجر به بو گرفتن بدنتان نشود. اما اگر تعریق بدنتان آنقدر زیاد است که زیر بغل لباستان اغلب خیس می‌شود، بدیهی است که باید از محصولی استفاده کنید که مانع این اتفاق ناخوشایند شود. خیس بودن لباس در اثر تعریق زیاد، خوش تیپی و آراستگی شما را به شدت تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. بنابراین یکی از فواید مام زیر بغل این است که اجازه نمی‌دهد لباستان در اثر عرق کردن زیر بغل خیس شود.


 • نرم و لطیف شدن پوست زیر بغل

برخی از مام های مردانه یا زنانه یا استیک ضد تعریق مردانه حاوی موادی هستند که در اثر استفاده مکرر و منظم، منجر به نرم و لطیف شدن پوست ناحیه زیر بغل می شوند. بنابراین اگر از تیرگی پوست این قسمت بدن خود خجالت زده اید، میتوانید از مامی استفاده کنید که در لیست مزیت های آن، این مورد ذکر شده است.

 • افزایش اعتماد به نفس

اگر در نیمه روز احساس کنید که بدنتان بوی عرق می‌دهد، اولین کسی که از این موضوع دچار ناراحتی خواهد شد، خودتان هستید. هیچ دوست یا همکاری هم تمایلی برای هم صحبتی با کسی که به اندازه کافی خوش بو نیست، ندارد. بنابراین یکی از فواید مام زیر بغل این است که مانع از عرق ریختن بیش از حد شما در طول روز خواهد شد. به همین جهت شما اعتماد به نفس بیشتری برای مصاحبت با دیگران خواهید داشت.


 • امکان استفاده از لباس های خیلی روشن یا خیلی تیره

برای کسانی که زیاد عرق می‌کنند و این تعریق مدام لباسشان را خیس می‌کند، پوشیدن لباس‌های خیلی روشن یا خیلی تیره اغلب غیر ممکن است. چرا که لباس های روشن در اثر تعریق زیاد، زرد رنگ می شوند و لباس های تیره، شوره میزنند.

یکی از فواید مام زیر بغل این است که با خشک نگه داشتن بدن این امکان را به افراد می‌دهد که با خیال راحت لباس های خیلی روشن یا خیلی تیره بپوشند و نگران زرد شدن یا شوره زدن آن نباشند.


مضرات مام زیر بغل چیست؟

 • احتمال ایجاد آلرژی در بدن استفاده کننده از مام زیر بغل

یکی از مضرات استفاده از مام زیر بغل این است که امکان دارد بدن شما نسبت به یک یا چند مورد از مواد تشکیل دهنده مام آلرژی داشته باشد. آلرژی خود را به شکل یک واکنش پوستی نشان می‌دهد. به طور مثال اگر بعد از مصرف مام زیر بغل دچار ورم های دردناک، احساس درد در ناحیه زیر بغل و بازوها، بثورات شامل قرمزی پوست، لکه های خشک، تاول، تورم، کهیر و سوزش شوید، همگی از نشانه های آن است که بدن شما به مام زیر بغلی که استفاده می‌کنید، آلرژی دارد. عمده دلیل ایجاد مشکل در پوست به دلیل وجود آلومینیوم در مام است. اما بد نیست بدانید این تنها عامل یا آلرژن موجود در مام زیر بغل نیست.

درمان های مختلفی برای این مشکلات پوستی وجود دارد. اما شاید بهترین کار عدم استفاده از محصولی باشد که چنین واکنشی را روی پوست ایجاد کرده است. به هر حال ممکن است حتی مام هایی که ادعا می‌کنند تماماً از مواد طبیعی ساخته شده‌اند نیز روی پوست منجر به چنین واکنشی شوند.

 • شیمیایی بودن عطرها و رایحه های مورد استفاده در مام زیر بغل

عطر مورد استفاده در مام زیر بغل و دئودورانت ها شیمیایی است. این عطرها در حقیقت مصنوعی بوده و زیر گروه مواد پتروشیمی هستند. ممکن است بدن شما به این مواد شیمیایی واکنش خوبی نشان ندهد.

 • مسدود شدن همه چیز روی پوست بدن توسط مام زیر بغل

پیش‌تر نیز این موضوع را به طور کامل شرح دادیم که مواد درون مام زیر بغل غدد تعریق را برای مدتی فلج کرده و منافذ روی پوست را می‌بندد تا قطرات عرق از آن خارج نشود. اما این موضوع نیز نباید نادیده گرفته شود که به جز منافذ پوست، سلول‌های مرده و رسوبات بدن، که از عوامل محیطی و سموم موجود در هوا روی پوست نشست کرده اند نیز، روی پوست زندانی می‌شوند. به همین دلیل پوست فرصت کمتری برای بازسازی سلولی و پاک سازی خود پیدا می‌کند. این یکی از مضرات مهم استفاده از مام ها است.

 • استفاده از فتالات در مام زیر بغل

یکی از موادی که در مام زیر بغل مورد استفاده قرار می‌گیرد، فتالات است. فتالات یک ماده روغنی بدون رنگ است که در اغلب مواد آرایشی و بهداشتی، به منظور ایجاد نوعی چربی و روانی خاص، مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانشمندان در بسیاری از تحقیقات علمی که در خصوص فتالات انجام داده‌اند، به وضوح ارتباط بین این ماده با دیابت و انواع سرطان را اثبات کرده‌اند.

گرچه میزان فتالاتی که در مام زیر بغل مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار کم است، ضمن آن که این مواد از طریق پوست جذب نمی‌شوند. اما به هر حال این ماده سمی است و مصرف مکرر محصولاتی که در ترکیبات خود از آن استفاده می‌کنند توصیه نمی‌شود.


 • ممانعت از تعریق سالم پوست

البته که تعریق زیاد آزار دهنده و مشکل ساز است. اما واقعیت آن است که منافذ پوست برای عرق کردن طراحی شده اند. و غدد تعریق برای فراهم کردن عرق به منظور خنک کردن بدن. استفاده از مام زیر بغل باعث می‌شود این منافذ بسته شده و گرما درون بدن باقی بماند. ضمن آن که یکی از اصلی ترین مسیرهای دفع سموم بدن که عرق کردن است، مسدود می‌شود. به هر حال پوست باید نفس بکشد و مام زیر بغل این امکان را از آن می‌گیرد.

 • احتمال ایجاد آسم در اثر استفاده مکرر از مام زیر بغل

یکی دیگر از مضراتی که باید در خصوص استفاده مام زیر بغل آن را برشمرد، احتمال ایجاد آسم در افراد است. آسم به دلیل وجود فتالات و چند ماده مضر دیگری که در مام زیر بغل مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایجاد می‌شود. بنابراین اگر این مشکل را دارید یا بعد از استفاده از مام مردانه یا مام زنانه خود احساس تنگی نفس کردید، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید و مصرف مام خود را متوقف کنید.

⦁ خطر مشکلات هورمونی

در برندهای مختلف دئودورانت و مام، مواد مختلفی وجود دارد که می‌تواند موجب مشکلات هورمونی در افراد شود. برخی از دئودورانت‌ها دارای ماده تریکلوزان هستند که در واقع موجب آنتی باکتریال شدن دئودورانت می‌شود. این ماده به راحتی جذب پوست شده و بر روی هورمون‌های بدن تأثیر می‌گذارد. توجه کنید که میزان تأثیرگذاری تریکلوزان در بدن افراد مختلف، متفاوت است و به همین دلیل سعی کنید تا حد امکان، از دئودورانت‌هایی استفاده کنید که فاقد تریکلوزان باشند.

ماده دیگری که در اکثر محصولات آرایشی و بهداشتی موجود است، پارابن است. این ماده نیز بسیار برای بدن مضر است و به راحتی هورمون‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. توجه کنید که اکثر غدد هورمونی در بدن در محلی قرار دارند که تعریق از آن‌جا انجام می‌شود. به همین دلیل ارتباط مستقیم دئودورانت و پارابن به این محیط‌ها، به سرعت هورمون‌ها را دچار مشکل خواهد کرد.

⦁ خطر ابتلا به بیماری کلیوی

توجه کنید که آلومینیوم هیدروکسایدی که در انواع دئودورانت موجود است، علاوه بر مشکلات فراموشی در سنین بالا، موجب مشکلات کلیوی نیز می‌شود. در واقع تمامی مشکلات از وجود این عنصر سمی نشأت می‌گیرد و استفاده مکرر از آن، در نقاط مختلف دنیا منع شده است. به صورت کلی، زمانی که پوست شیو شده است، به راحتی می‌تواند ترکیبات آلومینیوم را جذب کند. جذب آلومینیوم توسط پوست، موجب خواهد شد تا این فلز سنگین وارد خون افراد شود و کلیه نتواند این عنصر را از بدن خارج کند.

به مرور زمان، رسوب آلومینیوم در کلیه اتفاق می‌افتد و مشکلات جبران ناپذیری را برای افراد به دنبال خواهد داشت. این مشکل نیز از مضرات دئودورانت به حساب می‌آید که افراد نباید از کنار آن ساده عبور کنند.


⦁ خطر ابتدا به فراموشی و آلزایمر

دانشمندان در دهه اخیر کشف کرده‌اند که ترکیبات آلومینیوم موجود در مام یا دئودورانت به راحتی جذب پوست می‌شود و می‌تواند موجب ابتلا به فراموشی یا آلزایمر در سنین بالا شود. شاید در ابتدا این موارد را برای استفاده از مام جدی نگیرید؛ اما آلومینیوم موجود در دئودورانت، به شدت سمی و مشکل آفرین است.

طی تحقیقاتی که بر روی مغز افراد مبتلا به آلزایمر انجام شده است، دانشمندان کشف کرده‌اند که در مغز آن‌ها، بیش از یک فرد معمولی فلز آلومینیوم وجود دارد و همین فلز سمی، تأثیر بسیار زیادی بر روی عصب‌های مغز گذاشته و در نهایت موجب فراموشی و آلزایمر شده است. پس می‌توان گفت که ابتلا به فراموشی یکی از خطرناک‌ترین مضرات دئودورانت به حساب می‌آید.

البته توجه کنید که ترکیبات آلومینیوم تنها در دئودورانت‌ها موجود نیستند و آن‌ها را می‌توان در اکثر محصولات آرایشی و بهداشتی پیدا کرد. به همین دلیل حتماً در انتخاب کیفیت مام یا دئودورانت مصرفی خود دقت کنید تا از مضرات دئودورانت در امان بمانید.


نکته مهم: همواره سعی کنید تا حد امکان از دئودورانت به دلیل مضرات زیادی که دارد، استفاده نکنید. دئودورانت‌های طبیعی نیز در بازار موجود است و بر اساس مواد طبیعی مانند روغن کرچک یا روغن درخت فندق ساخته شده است. اما توجه کنید که این نوع دئودورانت‌ها نیز خیلی قابل اعتماد نیستند و ممکن است مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورند.

به همین دلیل توصیه می‌شود تا حد امکان تنها از مواد طبیعی استفاده کنید و با ورزش روزانه، سم بدن خود را از بین ببرید تا نیازی به دئودورانت نداشته باشید. همچنین، اگر دچار تعریق زیاد یا بوی بسیار بد از ناحیه زیر بغل می‌شوید، می‌توانید مقاله علت بوی بد عرق زیر بغل را مطالعه فرمایید.

 

آیا استفاده از مام در بارداری بی خطر است؟

این سوالی است که ذهن بسیاری از زنان باردار را به خود مشغول میکند. این که آیا استفاده از مام در بارداری برای آن ها مجاز است و برای خودشان و جنین مشکلی ایجاد میکند یا خیر؟

به طور کلی استفاده از مام در بارداری بدون مشکل و ایمن تلقی می‌شود. مگر این‌که شما پیش از دوران بارداری خود به مواد خاصی مانند آلومینیوم در مام آلرژی خاصی داشته باشید. در واقع اکثر پزشکان معتقدند که مواد شیمیایی موجود در مام زیر بغل و دئودورانت ها به پوست نفوذ نمی‌کند و روی سطح پوست باقی می‌ماند. حتی اگر شما روی بدنتان بریدگی داشته باشید. ضمن آن‌که سم موجود در این محصولات آن‌قدرها هم زیاد نیست که وارد بدن شده و بتواند به مادر و جنین آسیب وارد کند.


از آنجائی که دوران بارداری دوران مهمی است بهتر از در این مدت زمان به طور کلی از محصولاتی که حاوی پارابن، سیلیس، BHA، لوریل سولفات سدیم، زغال سنگ، فرآورده‌های نفتی، پروپیلن گلیکول، تریکلوزان و پلی اتیلن است استفاده نکنید.


چه کسانی نباید مام بزنند؟

اگر شما به آلومینیوم در مام یا هر ماده دیگری در این دست محصولات بهداشتی حساسیت خاصی دارید جزو کسانی هستید که نباید مام بزنند.

آیا مام سرطان زا است؟

در پاسخ به این پرسش که آیا مام سرطان زا است؟ یا کدام دئودورانت ضرر دارد؟ که البته ضرری به بزرگی ایجاد غدد سرطانی در بدن مورد نظر است، باید گفت در چند دهه گذشته مطالعات متعددی در مورد ارتباط احتمالی میان سرطان و استفاده از مام زیر بغل صورت گرفته است. در یک مطالعه که در سال 2002 انجام شد از 813 زن مبتلا به سرطان پستان و 793 زن بدون سابقه این بیماری سوالاتی پرسیده شد. نتیجه این تحقیق نشان نداد که میزان سرطان پستان در زنانی که هر روز از ضد عرق استفاده میکنند، یا از این محصول یک ساعت بعد از اصلاح زیر بغل استفاده میکنند بیشتر است.


در سال 2016 میلادی نیز یک بررسی منظم دیگر نتیجه گرفت که هیچ ارتباطی بین سرطان پستان و استفاده از ضد تعریق ها وجود ندارد. در واقع هیچ شواهد علمی و قطعی وجود ندارد که نشان دهد ضد عرق ها باعث سرطان پستان می شوند. انجمن سرطان آمریکا و اداره غذا و داروی ایالات متحده FDA، همگی بر فقدان هرگونه اثبات قطعی و تایید کننده ارتباط میان مام و سرطان پستان تاکید دارند.

اما بهتر است یک نکته نیز از نظر پنهان نماند و آن این است که وقتی تجارت محصولی تا این حد بزرگ می‌شود، حتی محققان نیز نمی‌توانند به راحتی در مورد مضر بودن یا نبودن مواد به کار رفته در آن محصول نظر بدهند. یعنی ممکن است تردید بسیاری در مورد بی ضرر بودن آلومینیوم کلراید وجود داشته باشد، اما تولید کنندگان محصولات ضد تعریق در کمپانی های بزرگ مانع نشر اخبار واقعی در مورد آن شوند.


شاید با اطمینان کامل نتوان در مورد سرطان زا بودن آلومینیوم کلراید نظر داد، اما آنچه به یقین می‌توان در خصوص این ماده گفت آن است که آلومینیوم فلزی نیست که همانند آهن، مس یا روی بدن انسان نوعی از آن را داشته باشد و به آن نیازمند باشد. بنابراین ممکن است در اثر استفاده از محصولی که در ترکیبات خود آلومینیوم کلراید دارد، دچار حساسیت‌های شدید پوستی یا مشکلات تنفسی شوید.


چگونه از مام استفاده کنیم؟

میزان مصرف مام باید متعادل و منطقی باشد. ضمن آن که پیشنهاد می‌شود برای تأثیرگذاری بهتر شیوه درست طرز استفاده از مام زیر بغل را بدانید.

 • دوش بگیرید.
 • اگر بدنتان نیاز به اصلاح دارد، آن را اصلاح کنید.
 • بعد از خروج از حمام بدنتان را کاملاً خشک کنید.
 • مام زیربغل خود را به اندازه کافی در این ناحیه رول کنید.

در پایان باید بگوییم که مهم نیست از چه نوع مامی استفاده می‌کنید. چه این مام، برند اوریفلیم باشد یا مام کرمی اکتیول ، به هر حال این محصول باید درست و به اندازه مصرف شود. همچنین تحت هیچ شرایطی از مام تاریخ گذشته استفاده نکنید.

مام بدن چیست؟ عوارض مام زیر بغل چیست؟ مام رول چیست؟

برخی از سوالات رایج

1.مضرات مام زیر بغل چیست؟

 • احتمال ایجاد آلرژی در بدن استفاده کننده از مام زیر بغل
 • شیمیایی بودن عطرها و رایحه های مورد استفاده در مام زیر بغل
 • استفاده از فتالات در مام زیر بغل
 • ممانعت از تعریق سالم پوست
 • احتمال ایجاد آسم در اثر استفاده مکرر از مام زیر بغل

2.آیا مام سرطان زاست؟

هیچ ارتباطی بین سرطان پستان و استفاده از ضد تعریق ها وجود ندارد. در واقع هیچ شواهد علمی و قطعی وجود ندارد که نشان دهد ضد عرق ها باعث سرطان پستان می شوند