بهترین روش‌های از بین بردن پلاک و جرم دندان

بهترین روش‌های از بین بردن پلاک و جرم دندان

ساده‌ترین روش برای از بین بردن پلاک و جرم دندان این است که شما حداقل روزی ۲ بار مسواک بزنید. یک مسواک نرم انتخاب کنید. بعد از ۳ یا ۴ ماه آن را عوض کنید. همچنین استفاده از مسواک برقی برای از بین بردن پلاک‌ها مؤثرتر از مسواک‌های سنتی است.

قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید تا جرم‌ها و تکه‌های غذا سست شده و با مسواک به‌راحتی از دندان جدا شوند. برای نخ دندان کشیدن به روش زیر عمل کنید؛

  • حداقل ۵۰ سانتی‌متر نخ بکشید و سر آن را به هر یک از انگشت‌های وسط بپیچید.
  • نخ را بین دو انگشت شست و کناره‌ی انگشت اشاره نگه دارید و سپس آن را به‌آرامی بین دو دندان فشار دهید.
  • نخ را به شکل حرف C در کنار یک دندان حرکت دهید.
  • همان‌طور که نخ را روی دندان فشار می‌دهید، به‌آرامی بالا و پایین کنید. مراقب باشید فشار آنقدر زیاد نباشد که دندان از جای خود تکان بخورد.
  • این کار را برای همه‌ی دندان‌ها انجام دهید.

بعد از نخ دندان کشیدن باید به روش زیر مسواک بزنید تا پلاک‌ها و جرم دندان جدا شود؛

  • به اندازه‌ی یک نخود خمیر دندان روی مسواک بگذارید. این مقدار برای بچه‌ها باید به اندازه‌ی یک دانه‌ی برنج باشد.
  • مسواک را روی دندان‌ها و با زاویه‌ی ۴۵ درجه نسبت به لثه نگه دارید.
  • مسواک را آرام و با حرکات کوتاه روی دندان‌های خود عقب و جلو ببرید. با این کار باید قسمت بیرونی تمام دندان‌ها را تمیز کنید.
  • تمام سطح خارجی، داخلی و سطح بالایی دندان را مسواک بزنید. روی زبانتان را هم با مسواک تمیز کنید.
  • برای تمیز کردن قسمت داخلی دندان‌های جلویی، مسواک را به صورت عمودی کج کرده و با حرکت‌های کوچکی آن را روی قسمت داخلی دندان به بالا و پایین ببرید.

متأسفانه پلاک بعد از مسواک زدن دوباره جمع می‌شود و این کار را باید آن‌قدر انجام دهید تا تمام آن‌ها از بین بروند. بعضی از متخصصان روش‌های طبیعی را در کنار مسواک زدن پپیشنهاد می‌کنند. استفاده از روغن‌های خاص و جوش شیرین می‌تواند از تجمع پلاک و جرم دندان جلوگیری کند.

شست‌وشوی دندان با روغن

شست‌وشوی دندان با روغن

برای شست‌وشوی دهان با روغن معمولا از روغن نارگیل یا روغن زیتون استفاده می‌شود. این کار به استحکام دندان‌ها کمک می‌کند. همچنین از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده، لثه‌ها را تسکین داده و پلاک و جرم دندان را از بین می‌برد.

برای انجام این کار باید ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا زیتون را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در دهان خود نگه داشته و مانند دهانشویه آن را در دهان بچرخانید. عده‌ای معتقدند روغن نارگیل به دلیل اسیدهای چرب مفید و اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی‌ که دارد می‌تواند در از بین بردن جرم دندان مؤثرتر باشد.

شست‌وشوی دندان با جوش شیرین

شست‌وشوی دندان با جوش شیرین

متخصصین معتقدند خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین در از بین بردن جرم دندان مؤثرتر هستند و در طول ۲۴ ساعت پس از استفاده از آن‌ها، پلاک کمتری روی دندان شکل می‌گیرد. پس شما می‌توانید به‌راحتی از جوش شیرین، این پاک‌کننده‌ی طبیعی، برای شستن دندان‌ها و از بین بردن پلاک استفاده کنید. برای استفاده کافی است مسواک خود را به جوش شیرین آغشته کرده و دندان‌ها را بشویید. همچنین می‌توانید از محلول جوش شیرین به‌عنوان دهانشویه استفاده کنید.

پلاک‌ها چه تأثیری در تشکیل جرم دندان دارند؟

پلاک‌ها چه تاثیری در تشکیل جرم دندان دارند؟

پلاک‌ها با تغذیه از قندهای موجود در مواد غذایی باعث ترشح اسیدهایی در دهان می‌شوند که می‌تواند به دندان‌ها آسیب رسانده و باعث سوراخ شدنشان شود. همچنین باکتری‌ها می‌توانند سمومی تولید کنند که به لثه‌ها آسیب رسانده و بیماری‌های مختلف لثه‌ای مانند «پریودنتال» را ایجاد کنند.

با ترکیب پلاک روی دندان‌ها و مواد معدنی موجود در بزاق دهان، جرم دندان تشکیل می‌شود. به جرم دندان «تارتار» هم می‌گویند. تارتار هم مثل پلاک می‌تواند در قسمت بالایی دندان و زیر خط لثه تشکیل شده و محیط مناسب برای رشد باکتری‌ها و تشکیل پلاک‌های بیشتر را فراهم کند.

برعکس پلاک، جرم دندان را نمی‌توانید با مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن از بین ببرید و برای جرم‌گیری باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک‌ها با ابزار و تکنیک‌های خاص جرم را از روی دندان برداشته و با پولیش زدن دندان‌ها آن‌ها را دوباره درخشان و زیبا می‌کنند.

چطور از تشکیل پلاک و جرم دندان جلوگیری کنیم؟

چطور از تشکیل پلاک و جرم دندان جلوگیری کنیم؟

بهترین روش برای جلوگیری از تشکیل جرم دندان رعایت بهداشت دهان و دندان است. روزانه حداقل ۲ بار دندان‌هایتان را مسواک بزنید و حداقل ۱ بار نخ دندان بکشید.

بهترین زمان مسواک زدن به توصیه‌ی دندانپزشک‌ها صبح بعد از بیدار شدن و شب قبل از خوابیدن است.

طبق یک برنامه‌ی منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و اگر به صورت جدی درگیر جرم دندان بودید حتما از او بخواهید که کار جرم‌گیری را برای شما انجام دهد.

از محصولات حاوی فلوراید استفاده کنید تا از رشد باکتری‌ها و تشکیل پلاک و جرم دندان جلوگیری کند. از دیگر خواص فلوراید جلوگیری از پوسیدگی دندان است پس بهتر است خمیردندانی را انتخاب کنید که حاوی فلوراید است.

تحقیقات نشان داده است که جویدن آدامس حاوی سوربیتول یا زایلیتول بعد از وعده‌های غذایی می‌تواند از تجمع پلاک جلوگیری کند. البته باید دقت کنید که آدامس حاوی شکر نباشد چون شکر می‌تواند به دندان‌ها آسب رسانده و محیط را برای رشد باکتری آماده کند.

برای داشتن دندان‌هایی سالم لازم است که در برنامه‌ی غذایی خود حتما مقدار زیادی سبزیجات تازه، غلات کامل و پروتئین‌های بدون چربی مصرف کنید. انتخاب دهانشویه‌ی مناسب یا استفاده از برس‌های بین دندانی یا خلال دندان هم می تواند در جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و تشکیل جرم دندان مؤثر باشد.

سیگار کشیدن و جویدن تنباکو باعث رشد باکتری‌ها بر روی دندان شده و فرآیند تولید پلاک و جرم را سریع‌تر می‌کند. پس بهتر است برای داشتن دندان‌هایی زیبا مصرف دخانیات را کنار بگذارید

سخن آخر

برای جلوگیری از تشکیل جرم دندان یک قانون ساده وجود دارد، آن هم رعایت بهداشت دهان و دندان است. شما باید به صورت روزانه حداقل ۲ بار مسواک بزنید، ۱ بار نخ دندان بکشید و در صورت امکان از دهانشویه استفاده کنید تا از تجمع پلاک و جرم جلوگیری شود. همچنین یک برنامه‌ی مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک و استفاده از توصیه‌های او می‌تواند به سلامت دهان دندان کمک کند. هر زمانی که احساس کردید جرم یا پلاک روی دندانتان تشکیل شده و با مسواک زدن از بین نمی‌رود بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید تا خیلی سریع آن‌ها را از بین ببرد.