فیس واش چیست؟
فیس واش ها (مثل شوینده های صورت و پاک کننده ها) از نظر فنی به معنای عاری از چربی و مواد قلیایی است. امروزه پاک کننده های فراوانی در بازار موجود است که حاوی مواد معمول صابون نیستند. این محصولات از جایگزین‌های سورفکتانت های شیمیایی مانند مواد گیاهی که برای پوست شما بی خطر هستند، استفاده می کنند.

همانطور که می دانید صابون ها برای از بین بردن آلودگی ها از روی پوست استفاده می شوند. اما پاک کننده ها و فیس واش ها نیز این کار را به طرز چشمگیری انجام می دهند. این پاک کننده های بدون صابون، معمولاً دارای مرطوب کننده های بیشتری نسبت به صابون های معمولی شما هستند، درنتیجه برای نرم و سالم نگه داشتن پوست شما عالی عمل می کنند.

بیشتر بخوانید: روتین پوست خشک، برای مراقبت از پوست خشک چه کنیم؟

فیش واش ها چگونه کار می کنند؟
پاک کننده ها و فیس واش ها ممکن است از مواد مختلف ساخته شده باشند، اما در هر صورت روند پاکسازی از پوست در آن ها یکسان است. برای پاک کردن تمام ناخالصی ها از پوست، مانند کثیفی و روغن، پاک کننده باید هم چربی و هم آب را جذب کند.


از این رو، مولکول های این محصولات دارای یک جزء جذب کننده آب به نام آب دوست و یک جزء جذب کننده روغن به نام لیپوفیل (چربی دوست) هستند که ترکیب این دو جزء یک سورفکتانت ایجاد می کند. قسمت چربی دوست سورفکتانت ها، کثیفی را در پوست شما جذب می کند و قسمت هیدروفیل آن را پاک می کند.

معرفی و خرید محصول اسکراب و فیس واش پیوراسکین Pure Skin

مقایسه صابون با فیس واش

1. تاریخچه
1- صابون ها همیشه انتخاب سنتی برای اهداف پاکسازی بوده اند و هزاران سال است که وجود دارند. ایده اولیه صابون از بابلی ها و زمانی که چربی حیوانی و خاکستر چوب را برای تمیز کردن پشم و استفاده از آن در تولید نساجی مخلوط می کردند، به وجود آمد. بعدها صابون ها از چربی های حیوانی، روغن های گیاهی و نمک نیز ساخته شدند. پیش از این، استفاده اولیه از صابون تمیز کردن ظروف و اجناس بود و صابون های تمیز کننده پوست، خیلی دیرتر به وجود آمدند.

2. شوینده های بدون صابون نیز مدت هاست که وجود داشته اند. درواقع این شوینده ها، در طول جنگ جهانی اول و زمانی که کمبود چربی حیوانی و روغن وجود داشت، ساخته شدند و مردم سورفکتانت های مصنوعی را برای شستشو و تمیز کردن اجسام تولید می کردند. سالها بعد با تغییرات فراوان، این شوینده ها برای پوست انسان نیز قابل استفاده شدند.

2. فرمولاسیون
1. در حالی که روش فرمولاسیون صابون ها بسیار تکامل یافته است، مواد تشکیل دهنده همگی تقریباً مشابه هستند. صابون معمولی از چربی یا روغن و اجزای قلیایی ساخته می شود که این چربی یا روغن می‌تواند منشا حیوانی یا گیاهی باشد.

بیشتر بخوانید: 10 دلیل برای خشکی پوست حتی بعد از مرطوب کردن

بیشتر صابون‌های موجود در بازار از نمک‌های سدیم یا پتاسیم، اسیدهای چرب و سایر مواد خشن دیگر برای ایجاد مقدار مناسب کف استفاده می‌کنند. این مواد شیمیایی برای پوست مناسب نیستند و تعادل pH پوست را به هم می ریزند و پوست شما را فوق العاده خشک می کنند.

2. فیس واش ها، از سورفکتانت های مصنوعی و مواد گیاهی ساخته شده اند، که این سورفکتانت های مصنوعی روی پوست ملایم هستند.

3. اثرات بر روی پوست
1. صابون ها عامل مرطوب کننده طبیعی (NMF) پوست شما را از بین می برند. NMF مسئول حفظ آبرسانی پوست شما است، درنتیجه پس از کاهش، پوست شما شروع به احساس خشکی، زبری و خارش می کند. این می تواند منجر به بیماری های پوستی مانند آکنه، بثورات پوستی، درماتیت، اگزما و ... شود. همچنین، کارشناسان پیشنهاد می کنند که صابون ها به ساختار چربی پوست شما آسیب می رساند و باعث پیری زودرس می شود.
2. فیس واش ها برای پوست ملایم تر هستند، چرا که دارای مقدار خوبی از مرطوب کننده ها هستند تا پوست شما را هیدراته کرده و به خوبی مرطوب نگه دارند.

اصطلاح بدون صابون که برای انواع فیس واش ها و شوینده ها به کار می رود، به معنای بدون مواد شیمیایی نیست. اگرچه این محصولات، بسیار ملایم تر از صابون های معمولی هستند، اما دارای اندکی مواد شیمیایی نیز هستند. اما سورفکتانت های مصنوعی که در این دسته از محصولات استفاده می شود، بدلیل ماهیت همه کاره ای که دارند، امکان افزودن طیف گسترده ای از مواد (از جمله مرطوب کننده و ...) را به آن فراهم می کند. علاوه بر این، پزشکان استفاده از فیس واش ها را برای افراد دارای پوست حساس توصیه می کنند.

مزایای فیس واش نسبت به صابون چیست؟
1. فیس واش بر روی پوست به صورت ملایم رفتار می کند.
فیس واش ها نسبت به صابون‌های معمولی برای پوست ملایم‌تر هستند، روغن طبیعی پوست شما را پاک نمی کنند و از خشک شدن پوست شما جلوگیری می کنند. درنتیجه خطر بثورات و تحریکات پوستی، التهاب و غیره را کاهش می دهد.

2. فیس واش پوست شما را مرطوب می کند.
همانطور که قبلا ذکر شد، فیس واش ها با بسیاری از اجزای مرطوب کننده ساخته می شوند و استفاده از آن بعد از حمام، رطوبت را در پوست شما حفظ می کند. بنابراین، در حالی که دوش آب گرم رطوبت را از پوست شما می گیرد، استفاده از فیس واش، به حفظ رطوبت کمک زیادی می کند.

معرفی کامل و خرید محصول فیس واش پیوراسکین Pure Skin face wash

3. فیس واش با آب سخت به خوبی ترکیب می شود.
وقتی آب حاوی مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم باشد، اصطلاحاً آب سخت در نظر گرفته می شود. صابون های معمولی با آب سخت خوب ترکیب نمی شوند. درواقع وقتی این دو با هم مخلوط می شوند، لایه نازکی از باقی مانده آن روی پوست یا وانی که استفاده می کنید باقی می ماند. اما فیس واش ها در برابر چنین حوادثی مقاومت می کنند.

4. فیس واش برای پوست های حساس مناسب است
یک پاک کننده یا فیس واش به دلیل داشتن طبیعت ملایم و مرطوب کننده، گزینه مناسبی برای پوست های حساس است. از طرفی  از آن جا که اکثر فیس واش ها فاقد مواد شیمیایی مضر هستند، خطر تحریک پوست را کاهش می دهد و این دقیقا همان چیزی است که پوست حساس به آن نیاز دارد.

5. فیس واش ماندگاری طولانی دارد.
بر خلاف صابون ها، پاک کننده های بدون صابون در تماس با آب ذوب نمی شوند و تا زمانی که به تاریخ انقضا نرسد، قابل استفاده باقی می ماند. درنتیجه می توان از کل محصول بدون نگرانی از هدر رفتن استفاده کرد.


چگونه یک محصول بدون صابون را شناسایی کنیم؟
تقریباً هر محصولی دارای جزئیات روی خود بسته است. اگر در حال خرید یک فیس واش یا پاک کننده هستید، ابتدا کاتالوگ یا برچسب آن را بررسی کنید. در برچسب باید ذکر شود که آیا این محصول بدون صابون است یا نه. در صورتی که برچسب به طور خاص به این موضوع اشاره نکرده باشد، همیشه می توانید لیست مواد تشکیل دهنده را بخوانید.

معرفی کامل و خرید ژل پاک کننده صورت سوپریم نوایج (محصول دوکاره: شوینده و تونر)

صابون‌های معمولی از سورفکتانت‌های آنیونی ساخته می‌شوند (از جمله الیوات سدیم). در اینجا سورفکتانت با هیدروکسید سدیم و روغن زیتون ایجاد می شود. این سورفکتانت های آنیونی پاک کننده های قوی هستند و مقدار زیادی کف تشکیل می دهند. اگر محصول شما دارای چنین سورفکتانت هایی است، قطعاً محصولی بدون صابون نیست.


جمع بندی
فیس واش و صابون هر دو در از بین بردن کثیفی و چربی از روی پوست کارایی دارند. اما صابون خیلی بیشتر از نیاز مواد روی پوست را از بین می برد. درواقع چربی طبیعی پوست را از بین می برد و آن را خشک می کند. با این حال، انتخاب بین صابون یا فیس واش یک انتخاب کاملا شخصی است و حتی بستگی به نوع پوست و نیاز شما دارد. با تمام اطلاعات ارائه شده در بالا، ما در مجله آرایشی و مراقبتی بیوآربه امیدواریم تصمیم شما را کمی آسان تر کنیم. همچنین شما می توانید از طریق تماس با کارشناسا ما، به صورت 24 ساعته از مشاوره های لازم بهره مند شوید.