با تغیر شیوه زندگی تغییرات زیادی هم در بدن ایجاد می شود که باعث می شود بدن از عملکرد طبیعی و متعادل خود خارج شده و واکنش های مختلفی نسبت به عوامل بیرونی نشان دهد. یکی از همین واکنش ها ایجاد لک بر روی پوست است. امروزه افراد بسیار زیادی صرف نظر از سن و جنسیت و نوع پوست با مشکلات پوستی و لک مواجه هستند.

لک های بوجود آمده را می توان با رعایت روتین مراقبت پوستی و همچنین استفاده از کرم ضد لک مناسب پوست خود از بین ببرید. ابتدا باید نوع پوست خود را بشناسید، به طور معمول پوست های چرب بیشتر مستعد جوش و آکنه و همچنین در پی آن ایجاد لک های پوستی هستند. 

اگر شما هم به دنبال راه حل مناسب برای از بین بردن لک های پوستی خود هستید با ما همراه باشید تا بدانیم بهترین ضد لک مناسب پوست چرب کدام است؟

عواملی که باعث ایجاد لکه می شوند

عوامل مختلفی همچون افزایش سن، استفاده از داروهای ضد بارداری و هورمونی، رژیم غذایی نامناسب، کمبود خواب، رعایت نکردن اصول مراقبت های پوستی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و غیره در ایجاد لک بر روی پوست اثر گذار هستند. 

لک های پوستی انواع مختلفی دارند که رایج ترین آن ها لک های پوستی ناشی از آفتاب سوختگی است که گاهی به شکل کک و مک ایجاد شده و یا سوختگی در سطح وسیع تری از پوست بروز میدهد. در واقع اشعه های موجود در آفتاب منجر به این می شود که ملانین پوست تحریک شده و رنگدانه های بیشتری تولید کند که در نهایت باعث ایجاد لکه های پوستی و کک و مک و یا آفتاب سوختگی می شود.

هر یک از از این لک های به وجود آمده را می توان با استفاده از کرم ضد لک مناسب پوست خود تا حدود زیادی کمرنگ ویا کاملا از بین برد. دقت داشته باشید که حتما کرم های ضد لک را با تجویز دکتر مصرف کرده و دوره درمان آن را کامل طی کنید تا اثر بخشی مناسبی داشته باشد.

تاثیر SPF بر میزان محافظت از پوست

استفاده از کرم ضد آفتاب با spf مناسب یکی دیگر از راه حل هایی است که به برطرف کردن لک های پوستی کمک می کند.

کرم های ضد آفتاب علاوه بر محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب و عملکرد ضد لک آن باعث نرم کنندگی و رطوبت رسانی به پوست نیز می شوند، عملکرد کرم های ضد آفتاب و ضد لک به این صورت است که با آبرسانی به پوست و افزایش رطویت پوست، ترشح چربی روی پوست را کنترل کرده و لک های پوستی را کم رنگ و یا از بین می برند.

درواقع spf کرم ضد آفتاب معیاری برای اندازه گیری و میزان جلوگیری از آسیب های نور خورشید است.

مقدار spf موجود در کرم ضد آفتاب نشان می دهد که چه مقدار این کرم می تواند آسیب های پوستی را کاهش دهد.

نور خورشید دو نوع اشعه فرابنفش A و B دارد که به شدت برای پوست انسان مضر هستند.

در کرم های ضد آفتاب هر چقدر SPF بیشتر باشد، میزان محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید نیز بیشتر می شود.

خرید انواع کرم ضدآفتاب با SPF مناسب

طریقه مصرف کرم ضد آفتاب

با توجه به مطالب گفته شده دانستیم که نور خوشید اشعه های بسیار مضری برای پوست انسان دارد، با این حال ممکن است برخی افراد فکر کنند که اگر در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشند از اشعه های آن نیز در امان هستند اما اینگونه نیست، در واقع اشعه های نور خورشید فقط به صورت مستقیم نمی تابند بلکه در برخورد با برف ، فلزات، آب و برخی سطوح دیگر منعکس می شوند و به پوست میرسند.

جالب است بدانید اشعه های فرابنفش نور خورشید تا عمق یک متری آب نفوذ می کنند، بنابر این هنگام شنا کردن در زیر آب نیز ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوید، به این ترتیب در هنگام شنا کردن و همچنین در تمام موقعیت ها مانند هوای ابری و حتی در سایه  نیز حتما باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

حدودا 20تا 30 دقیقه قبل از اینکه از منزل خارج شوید کرم ضد آفتاب را به پوست خود بزنید زیرا در حدود نیم ساعت زمان میبرد تا ضد آفتاب جذب پوست شده و اثر محافظتی آن آغاز شود.

از کرم ضد آفتاب باید به اندازه ای استفاده شود که یک لایه نازک روی تمام سطح پوست را بپوشاند تا بتواند عملکرد حفاظتی خود را به طور کامل انجام دهد.

خرید انواع کرم ضد لک

در صورت تعریق زیاد و یا شستن صورت باید کرم ضد آفتاب تمدید شود و همچنین اگر در معرض تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی هستید حتما 2 ساعت یکبار مجددا از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. سعی کنید به هنگام شنا کردن در استخر های رو باز و یا دریا از کرم های ضدآفتاب مقاوم به آب استفاده کنید.

بهترین ضد لک مناسب پوست چرب کدام است؟

با این حال با رعایت مراقبت های پوستی همچنان ممکن است دچار لک در پوست به ویژه پوست صورت شویم که دلایل مختلفی از جمله بارداری، عوامل واثتی، استفاده از داروهای ضد بارداری و یا هورمونی، افزایش سن و غیره دارد.

لک های پوستی ظاهری نا زیبا به پوست صورت می دهند که همواره به دنبال رفع آن و یا جلوگیری از ایجاد آن هستیم.

کرم های ضد لک به علت وجود آنتی اکسیدان در ساختار آنها علاوه بر جلوگیری از ایجاد لک های جدید و همچنین از بین بردن و یا کمرنگ کردن لک های پوستی خاصیت سفت کنندگی و روشن کنندگی هم دارند که دوره مصرف خاص خورد را داشته و همچنین از ایجاد چین و چروک برروی پوست جلوگیری می کنند.

کرم های ضد لک مناسب پوست چرب، میزان چربی پوست را کنترل کرده و باعث رطوبت رسانی بیشتری به پوست می شوند و همچنین پوست را در برابر اشعه های مضر نور خورشید محافظت می کنند.

این کرم ها را می توانید قبل از آرایش نیز استفاده کنید تا ضررر های ناشی از کرم های آرایشی را بر پوست خود کاهش دهید.

بنابراین با رعایت یک روتین مراقبت پوستی مناسب و استفاده از محصولات مراقبتی و آرایشی مناسب با پوست خود همواره می توانید پوستی شاداب و زیبا و بدون لک داشته باشید، دقت کنید که برای انتخاب محصولات مراقبتی و ضد لک حتما بایک پزشک مشورت کرده تا بتوانید بهترین نتیجه را در مدت زمان کمتری داشته باشید.