از گذشته تا به حال داشتن پوست و موی زیبا و شاداب دغدغه تمامی افراد بوده است و از روش های مختلفی برای این منظور استفاده می شود.

موها نیز مانند پوست صورت و بدن نیاز به رسیدگی دارند تا زیبایی خود را حفظ کنند و از بروز آسیب جلو گیری کرده و یا آسیب های به وجود آمده ترمیم شود.

استفاده از رنگ موی نا مرغوب ویا رنگ کردن مکرر مو و همچنین استفاده از شامپوی نا مناسب و محصولات مراقبتی نامناسب مو و استفاده ی زیاد از اتو و یا سشوار باعث آسیب دیدن ساختار مو می شود.

برای داشتن موهایی سالم و درخشان لازم است کهاز محصولات مراقبتی و آرایشی مرغوب و مناسب با جنس موهای خود استفاده کنید، برای این منظور محصولات مختلفی نظیر ماسک و یا کرم مو و همچنین روغن های تقویتی وجود دارد.

با بیوآربه همراه باشید تا در این مقاله با ویژگی های ماسک مو و کرم مو آشنا شویم و بدانیم که تفاوت ماسک مو با کرم مو در چیست؟

ماسک مو چیست و چه کاربردی دارد؟

ماسک مو یک محصول مراقبتی مو است که حاوی انواع ویتامین هاو پروتیین و مواد معدنی است که  باعث درخشان شدن، تقویت و همچنین درمان آسیب های مو می شود. ماسک مو ها معمولا حاوی عصاره روغن های جوجوبا، آرگان، زیتون و غیره هستند که باعث تقویت و ترمیم مو می شوند.

ماسک مو حاوی ذرات بسیار ریزی است که می تواند به ساختار تارهای مو نفوذ کند و باعث ترمیم و همچنین تغذیه و آبرسانی مو شود. این محصول معمولا بعد از شستن موها با شامپو استفاده می شوند و اکثرا حدود 3 تا 20 دقیقه باید روی مو بمانند و سپس آبکشی انجام شود، البته برخی از ماسک مو ها ممکن است که لازم باشد یک شب بروی مو بماند. نحوه مصرف ماسک و مدت زمان استفاده آن متفاوت است که بروی بسته بندی محصول مورد نظر نوشته شده است.

ماسک مو با توجه به ترکیباتی که در آن به کار رفته، دارای فواید متفاوت و بسیار زیادی از جمله محافظت و حفظت سلامت مو، تقویت و آبرسانی، کاهش آسیب و شکنندگی مو، افزایش درخشندگی و براقیت مو و همچنین کاهش وزی مو است.

خرید انواع ماسک مو

ماسک مو ها به طور کلی نسبت به ترکیبات و همچنین نحوه عملکرد آن بر روی مو به دو دسته نیاز به آبکشی و بدون نیاز به آبکشی تقسیم می شوند.

ماسک مو با نیاز به آبکشی

ماسک موهایی که نیاز به آبکشی دارند غلیظ تر هستند و به ساختار کوتیکول مو نفوذ می کنند و باعث ترمیم قسمت های آسیب دیده و آبرسانی مو می شوند. این نوع ماسک ها را باید در حمام و بعد از شستشوی موها با شامپوی مناسب استفاده کرد و طبق مدت زمانی که بر روی بسته بندی محصول گفته شده است باید روی مو بماند و سپس آبکشی انجام شود، بعد از آن نیز می توانید از نرم کننده استفاده کنید.

ماسک مو بدون نیاز به آبکشی

ماسک موهای بدون آبکشی یک لایه محافظتی روی مو ایجاد می کنند که اگر آبکشی نشوند این لایه محافظ بر روی مو باقی میماند و مو ها را از آسیب های بیرونی و گرد و غبار محافظت می کند و همچنین باعث درخشش و حالت دهی بیشتر و جلوگیری از خشکی و وز شدن مو ها می شود.

این نوع ماسک مو ها به آبکشی نیاز ندارند و بعد از حمام مورد استفاده قرار می گیرند، به این صورت که ابتدا با استفاده از حوله آب موها را بگیرید، به صورتی که مو ها مقدار کمی رطوبت داشته باشند از ماسک مو استفاده کنید و با دست به ساقه موها بزنید و ماساژ دهید تا با گرمای ایجاد شده توسط دست، ماسک مو به ساختار تارهای مو نفوذ کرده و باعث آبرسانی و تقویت آن شود.

ماسک مو های بدون آبکشی را می توانید قبل از حالت دادن به موها به وسیله سشوار ویا غیره استفاده کنید.

در استفاده از انواع ماسک مو به مواد زیر توجه کنید:

  • ماسک مو را به ریشه موهای خود نزنید.
  • بیش از سه بار در هفته از ماسک مو استفاده نکنید.
  • برای شستن ماسک مو از آب داغ استفاده نکنید زیرا باعث باز شدن کوتیکول های مو و بی اثر شدن ماسک مو می شود.
  • استفاده از آب سرد برای شستن ماسک مو باعث بسته شدن کوتیکول مو و اثر بخشی بیشتر آن می شود.
  • به هیچ عنوان از ماسک مو برروی موهای کثیف و چرب استفاده نکنید زیرا در موهای کثیف، چربی و گرد و غبار موجود بر روی آن مانع نفوذ ذرات ماسک مو در ساختار مو می شود.

کرم مو چیست و چه کاربردی دارد؟

کرم مو همانند کرم های مرطوب کننده پوست است و در واقع یک ترمیم کننده قوی و همچنین یک حالت دهنده برای مو است که مواد مغذی موجود در آن باعث زیبایی، درخشندگی و همچنین خوش حالت تر شدن موها می شود که بعد از استفاده از کرم مو دیگر نیازی به آبکشی نمی باشد. کرم مو مانند ژل و یا واکس و اسپری های حالت دهنده چسبناک نیستند و بافتی سبک و نرم دارند و موهارا به راحتی حالت داده و عین حال باعث تقویت آن نیز می شوند و انتخاب بسیار مناسبی برای موهای فر و وز هستند.

استفاده طولانی مدت از کرم مو باعث ترمیم موهای آسیب دیده و همچنین باعث افزایش لطافت و شادابی مو و رفع خشکی مو می شود.

کرم مو ها در دو نوع آبرسان و روغنی وجود دارند.

کرم مو روغنی به دلیل استفاده از روغن های تقویتی مانند آرگان و زیتون باعث رفع خشکی و شکنندگی مو می شوند. به عنوان مثال زمانی که موهای خود را دکلره اید، ساختار مو تغیر می کند و شکننده می شود که با استفاده از کرم مو بر پایه روغن، مو های شکننده و خشک ترمیم شده و باعث لطافت بیشتر موها می شود.

کرم مو های آبرسان برای موهای خشک و وز و نازک مناسب است که باعث ترمیم و آبرسانی و همچنین تقویت موها می شود.

در واقع عملکرد و همچنین نحوه مصرف کرم  مو و ماسک مو بدون آبکشی همانند یکدیگر است و در یک دسته قرار می گیرند.

خرید کرم مو سی سی

مقایسه ماسک مو با کرم مو

کرم مو و ماسک مو هردو محصولی مراقبتی هستند و تفاوت عمده این دو محصول در نحوه مصرف آن است که کرم های مو نیازی به آبکشی ندارند، درحالی که ماسک های مو اکثرا نیاز به آبکشی دارند اما نمونه های ماسک مو بدون نیاز به آبکشی نیز موجود است، بنابراین اگر امکان شست و شوی موی خود را ندارید کرم مو می تواند بهترین انتخاب باشد.

ماسک مو در زمان بسیار کوتاهی نتیجه ی دلخواه شمارا میدهد در حالی که استفاده از کرم مو مدت زمان بیشتری میخواهد تا به نتیجه ی دلخواه برسید اما این نکته را در نظر داشته باشید که کرم مو با اینکه در زمان طولانی تری اثر خود را می گذارد اما عملکرد تخصصی تری دارد و مشکلات مو را به طور ریشه ای و قطعی حل می کند.

بنابراین سعی کنید برای داشتن موهایی سالم و شاداب همواره در روتین مراقبتی خود از ماسک مو و یا کرم مو مناسب با جنس موهای خود حداقل دوبار در هفته استفاده کنید تا علاوه بر تقویت موهای خود از بروز آسیب های احتمالی هم جلوگیری کنید.