یکی از بزرگترین تغییرات در بدن انسان پس از دوره رشد، دوره پیری است که از اواسط میانسالی نشانه های آن شروع می شود و به فرد هشدار می دهد که در آستانه یک تغییر بزرگ در جسم و روح خود است. اما برخی از افراد پیش از آن که به سن پیری برسند دچار پیری فیزیکی می شود و به اصطلاح به آن پیری زودرس می گویند.

داشتن شناخت درباره این نشانه ها و آشنایی با آن ها باعث می شود از پیری هرچه زودتر جلوگیری کنید و همچنین خود را از این شرایط دور سازید. در ادامه 7 نشانه مهم درباره پیری زودرس را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. ریزش مو( نه فقط موی سر)

اگر پیش از 60 سالگی دچار ریزش مو و سفیدی ناگهانی شدید حتما در سبک زندگی خود بازنگری داشته باشید و عوامل این اتفاق را شناسایی کنید.

ریزش مو

ریزش مو

2.میل به ارتباط کمتر با دوستان

اگر تازگی ها بیشتر علاقه مند شده اد در خانه بمانید تا اینکه با دوستانتان بیرون بروید باید بدانید این بی حوصلگی بر روی فیزیک بدن شما نیز اثر می گذارد و روند پیری را تسریع می بخشد.

3. خواب خرگوشی

به طور معمول به خواب های سبکی که فرد به راحتی با کوچک ترین صدایی از خواب بیدار می شود خواب خرگوشی می گویند اگر شما نیز نمیتوانید به راحتی و عمیق بخوابید و به دفعات زیاد از خواب بیدار می شوید این مسئله را جدی بگیرید.

4. عادت ماهانه های زودتر از موعد

اگر همواره عادت ماهانه های منظمی داشته ای و بدون دلیل تاریخ عادت ماهانه های شما عوض شده و به یکدیگر نزددیک شده است حتما به پزشک مراجعه کنید.

ضعف عضلانی

ضعف عضلانی

5. ضعف عضلانی شدید

در این حالت ممکن است به دلیل عدم فعالیت و ورزش نکردن عضلات شما زودتر از موعد بازنشسته شوند.

6.کبودی بیشتر

اگر بدن شما بدن دلیل و به صورت متعدد در حال کبود شدن است بهتر است به این موضوع توجه بیشتری نشان دهید زیرا این نشانه عدم وجود آنزیم ها و مواد مغذی است.

7.چین و چروک

اگر بیشتر از همسن های خود چین وچروک دارید باید مراقبت از پوستتان را چند برابر بیشتر از افراد معمولی کنید.