اگر شما هم با این مشکل روبرو هستید ما در چند دقیقه‌ به شما چند ترفند کاربردی یاد می‌دهیم که با کمک آن‌ها می‌توانید بدون شست‌وشوی مداوم، لباس‌های خوشبو داشته باشید.

۱. لباس‌های خوشبو با سرکه‌ی سفید

باس‌های خوشبو با سرکه‌ی سفید

لباس‌هایی که بوی تن یا عرق به خود گرفته‌اند را روی یک سطح صاف پهن کنید و روی آن‌ها مخلوط آب و سرکه‌ی سفید اسپری کنید. به میزان مساوی آب و سرکه‌ی سفید را در یک بطری تمیز با هم مخلوط کنید و سپس استفاده کنید. وقتی لباس خشک شد، بوی بد هم از بین می‌رود. دقت کنید که نباید از سرکه‌ی سیب استفاده کنید چون بعد از خشک شدن لکه‌ی آن روی لباس باقی می‌ماند.

۲. اسپری آبلیمو، راز لباس‌های خوشبو

اسپری آبلیمو، راز لباس‌های خوشبو

در ۱۸۰ میلی‌لیتر آب ۱۵ میلی‌لیتر آبلیموی تازه بریزید و آن‌ها را با هم مخلوط کنید. سپس تمام سطح لباس‌هایی که بوی ناخوشایند دارند بپاشید و لباس‌ها را در معرض جریان هوا آویزان کنید تا خشک شوند و بوی بدشان از بین برود. بهتر است از این مخلوط فقط برای لباس‌های سفید استفاده کنید چون آبلیمو روی لباس‌های رنگی لکه‌های سفید به جا می‌گذارد.

۳. لباس‌های بدبو را در فریزر قرار دهید

لباس‌های بدبو را در فریزر قرار دهید

لباس‌های خود را تا کنید و در یک کیسه‌ی پلاستیکی قرار داده و در آن را محکم ببندید. سپس کیسه را به مدت یک شب در فریزر قرار دهید. فردا صبح هیچ خبری از بوی بد روی لباس‌ها نیست. این‌طور به نظر می‌رسد که سرما باکتری‌هایی که باعث ایجاد بوی بد می‌شوند را از بین می‌برد. پس اگر لباس‌هایی دارید که بوی عرق به خورد تار و پود آن‌ها رفته است از این روش استفاده کنید.

۴. لباس‌ها را در معرض جریان هوا قرار دهید

لباس‌ها را در معرض جریان هوا قرار دهید

لباس‌هایی که بوی ناخوشایند دارند را محکم تکان داده و در هوای آزاد و زیر نور آفتاب قرار دهید. اگر لباس ورزش شما به عرق آغشته است و زمان کافی برای شست‌وشو ندارید آن‌ها را پس از تعویض لباس در کیف ورزشی قرار ندهید. بهتر است لباس‌های ورزشی را روی قفسه‌ی خشک‌کن یا روی طنابی که زیر نور آفتاب قرار دارد پهن کنید تا بوی بد عرق از بین برود. بعد از چند ساعت لباس‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید بو از بین رفته و می‌توانید آن‌ها را در کیف قرار دهید.

نور خورشید می‌تواند باکتری‌هایی را که روی لباس جمع شده‌اند از بین ببرد اما ممکن است رنگ لباس را هم از بین برده و ظاهر آن را خراب کند. پس اگر می‌خواهید رنگ لباستان حفظ شود می‌توانید لباس‌های رنگی را در سایه یا بر روی قفسه‌ی خشک‌کن قرار دهید.

۵. از اسپری خوشبو کننده‌ی ضدباکتری استفاده کنید

از اسپری خوشبو کننده‌ی ضدباکتری استفاده کنید

لباس‌هایی که بوی عرق می‌دهند را روی سطحی پهن کرده و اسپری خوشبوکننده‌ی ضد باکتری را به تمام سطح آن بپاشید. با این کار بلافاصله بوی بد از لباس خارج می‌شود. اگر شما ورزشکار هستید و به صورت مداوم به باشگاه می‌روید، همیشه یکی از این اسپری‌ها همراه خود داشته باشید.

۶. با خمیر جوش شیرین به جنگ بوی بد عرق بروید

با خمیر جوش شیرین به جنگ بوی بد عرق بروید

چند قاشق آب را با کمی جوش شیرین مخلوط کنید تا تبدیل به خمیری غلیظ شود. لباس‌های خود را پشت و رو کنید و خمیر را روی قسمت‌هایی که بوی عرق می‌دهند بزنید. مثلا یکی از قسمت‌هایی که باید حتما به این خمیر آغشته شود زیر بغل لباس است. وقتی خمیر خشک شد، آن را با کمک یک برس از سطح پارچه جدا کرده و یا با آب بشویید. سپس با خیال آسوده از لباس استفاده کنید.

۷. لباس‌هایتان را همراه با زغال یا کیسه‌ی معطر نگهداری کنید

لباس‌هایتان را همراه با زغال یا کیسه‌ی معطر نگهداری کنید

یک کیسه‌ی پارچه‌ای کوچک را پر از ذغال یا پودر ذغال کنید و در کنار لباس‌ها قرار دهید. با این کار بوی بد از لباس‌ها جدا می‌شود. این کار به‌خصوص برای لباس‌هایی که در کمد قرار دارند بسیار کاربردی است چون در کمد هوا جریان ندارد. اگر به زغال دسترسی ندارید می‌توانید کمی برنج خام یا شاخه‌ی گیاهانی مانند رزماری و اسطوخودوس را در این کیسه‌ها گذاشته و در کمد لباس‌ها قرار دهید.

برنج خام علاوه بر جذب بوی نامطبوع می‌تواند رطوبت کمد را هم جذب کند تا لباس‌های شما بوی نم نگیرد. اگر ساکن شهرهایی هستید که در مناطقی نزدیک به دریا یا مناطق شرجی قرار دارند، حتما از این روش استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که تأثیرگذاری این روش سریع نیست اما به مرور زمان اثر آن را مشاهده خواهید کرد.

۸. کیسه‌ی معطر مخصوص خودتان را درست کنید

کیسه‌ی معطر مخصوص خودتان را درست کنید

یک کیسه‌ی توری یا پارچه‌ای را انتخاب کرده و در آن گیاهان معطری که دوست دارید را بریزید. سپس کیسه را در کمد یا کشوی لباس قرار دهید. همچنین می‌توانید یک کیسه‌ی کوچک معطر مخصوص چمدانتان آماده کنید تا در زمان سفر هم لباس‌های خوشبو داشته باشید. پیشنهاد ما به شما استفاده از ترکیب زیر است؛

  • ۲ فنجان برنج خام
  • ۴۰ قطره از روغن‌های معطر مثل روغن اسطوخودس
  • ۱ فنجان رزماری خشک

اگر شما هم از ترکیب خاصی از گیاهان برای خوشبو کردن لباس‌ها یا محیط استفاده می‌کنید می‌توانید در قسمت کامنت‌ها بنویسید تا دیگران هم از آن استفاده کنند.