داشتن پوستی سالم و شاداب و بدون لک و جوش همواره دغدغه تمام خانم ها  و آقایان بوده است، برای این منظور باید مراقبت های پوستی مناسبی انجام شود که شیوه های مختلف و لوازم مراقبتی متفاوتی وجود دارد.

کرم ضد آفتاب یکی از اصلی ترین لوازم مراقبتی پوست است که تمامی افراد و حتی کودکان نیز باید از آن استفاده کنند. تاریخ انقضای کرم ضد آفتاب و نحوه نگهداری آن نکته بسیار مهمی است که باید به آن دقت کنید تا آسیبی به پوست وارد نشود.

با با همراه باشید تا با راه های تشخیص فاسد شدن کرم ضدآفتاب و روش های نگهداری آن آشنا شویم:

علائم خراب شدن کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب هم مانند دیگر لوازم مراقبت پوستی و آرایشی تاریخ انقضاء دارد و با گذشتن از تاریخ انقضای آن دیگر کارایی قبل را ندارد و بی اثر می شود و یا در برخی موارد ممکن است استفاده از کرم ضد آفتاب تاریخ گذشته منجر به آفتاب سوختگی شدید و یا التهاب پوستی و سرطان پوست شود.

تاریخ انقضای کرم ضد آفتاب معمولا بر روی جعبه و یا تیوپ آن چاپ شده است، با این حال اگر نتوانستید تاریخ تولید و انقضای کرم ضد آفتاب خود را بیابید می توانید به سایت شرکت تولید کننده مراجعه کنید و تاریخ انقضای محصول مورد نظر را در آنجا بیابید و یا با شماره تماس پشتیبانی مشتریان تماس بگیرید و در مورد تاریخ تولید و انقضا کرم ضد آفتاب خود سوال بپرسید و یا همچنین تاریخ خرید و باز کردن پلمپ درب آن را به خاطر آورده و یادداشت کنید.

به طور کلی تاریخ انقضای کرم ضد آفتاب 3 سال بعد از باز شدن درب آن می باشد، البته روش نگهداری کرم ضد آفتاب هم بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر آن را در محیط و شرایط مناسب نگهداری نکنید ممکن است زودتر از تاریخ انقضای آن فاسد شود.

خرید انواع کرم ضدآفتاب

علت 2 فاز شدن کرم ضد آفتاب

یکی از راه های تشخیص خراب شدن کرم ضد آفتاب تغییر رنگ و غلظت آن است که برای تشخیص فاسد شدن کرم ضد آفتاب مقداری از آن را بر روی پوست دست خود ریخته و به آرامی پخش کنید، اگر مشاهده کردید که کرم منجسم نیست و حالت آبکی دارد و یا بخش روغن و آب آن از هم جدا می شود نشان دهنده آن است که کرم ضد آفتاب شما فاسد شده است. همچنین  با فاسد شدن کرم ضد آفتاب ممکن است در بوی آن هم تغییر ایجاد شود و دیگر بوی مطبوع قبل را نداشته باشد.

آیا SPF ضدآفتاب بی اثر می شود؟

با فاسد شدن کرم ضد آفتاب مواد شیمیایی و معدنی موجود در آن فاسد و اکسید می شود، به این ترتیب  spf  آن هم دیگر اثر بخشی سابق را ندارد و بی اثر می شود.

استفاده از کرم ضد آفتاب فاسد باعث آفتاب سوختگی شدید تر و همچنین التهابات و عفونت پوستی و سرطان پوست می شود.

علت پوسته پوسته شدن کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب هم مانند دیگر لوازم مراقبت پوستی و آرایشی باید متناسب با نوع پوست انتخاب شود تا ظاهری یکدست و زیبا به پوست دهد، به عنوان مثال برای پوست چرب باید از کرم ضد آفتاب مخصوص پوست چرب استفاده کرد زیرا اگر کرم انتخاب شده مناسب پوست نباشد ممکن است باعث ایجاد جوش و آکنه در صورت و هم چنین پوسته پوسته شدن شود. بنابر این با تشخیص نوع پوست خود می توانید کرم ضد آفتاب مخصوص پوست خود را انتخاب کنید.

نگهداری کرم ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب با اینکه تاریخ انقضای طولانی و مقاومت زیادی دارند اما مانند دیگر لوازم آرایشی و مراقبتی نیازمند نگهداری در شرایط مناسب هستند تا از فاسد شدن زود هنگام آن جلوگیری شود.

کرم های ضد آفتاب را حتما در جای خشک و خنک و تاریک ودور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید.

قرار گرفتن کرم ضد آفتاب در یک محیط مرطوب مانند حمام و یا قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید مانند پشت پنجره اتاق و یا شیشه ماشین باعث می شود روند فاسد شدن و خراب شدن آن سریعتر انجام شود.

با کرم تاریخ مصرف گذشته چه باید کرد؟

اگر از طریق روش های گفته شده تشخیص دادید که کرم ضد آفتاب شما فاسد شده است به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید زیرا با خراب شدن کرم ضد آفتاب مواد شیمیایی موجود در آن با یکدیگر واکنش داده و دیگر اثر بخشی سابق را ندارند و باعث آسیب رساندن به پوست می شود .

استفاده از کرم ضد آفتاب خراب و فاسد شده باعث آفتاب سوختگی و التهاب پوستی و ایجاد جوش و آکنه و همچنین باعث افزایش آسیب های ناشی از نور خورشید و رادیکال های آزاد آن می شود و ممکن است باعث سرطان پوستی شود.

حتی اگر بسته بندی و پلمپ کرم ضد آفتاب باز نشده باشد اما 3 سال از تاریخ انقضای آن گذشته باشد آن کرم خراب شده دیگر کارایی سابق را نداردو منجر به آسیب پوستی می شود.

نکته قابل توجه دیگر این است که قوطی کرمی که قدیمی شده و بارها درب آن باز شده است حاوی تعداد بسیار زیادی از باکتری است که ممکن است باعث ایجاد جوش و آکنه شود، به این ترتیب با اینکه تاریخ انقضای کرم های ضد آفتاب 3 سال است، سعی کنید نهایتا تا یکسال بعد از باز کردن درب آن از کرم استفاده کنید.

بنابر این برای داشتن پوستی شاداب و زیبا حتما به تاریخ انقضای لوازم مراقبتی و آرایشی پوست خود دقت کنید و با پوست خود مهربان باشید و از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب خودداری کنید و یا از کلاه آفتابی استفاده کنید.

انتخاب یک کرم ضد آفتاب با کیفیت ومناسب پوست خود نیازمند تحقیق و داشتن اطلاعات کامل از شرکت تولید کننده آن و همچنین مطمئن بودن از بهداشت کامل در روند تولید آن است، تا با انتخاب مناسب کرم ضد آفتاب باعث مراقبت از پوست خود و همچنین شادابی آن شوید.