چه از منزل بیرون بروید و چه روز خود را در داخل خانه سپری کنید، داشتن پوستی شاداب و درخشان مستلزم این است که بدانید چگونه و چه زمانی از محصولات مراقبت از پوست خود استفاده کنید. بنابراین، اگر هنوز مطمئن نیستید که ابتدا مرطوب کننده خود را بزنید یا کرم ضد آفتاب، این مقاله شما از فروشگاه بیوآربه را از دست ندهید.


انواع ضد آفتاب
ضد آفتاب‌ها انواع مختلفی دارند. آنها در ترکیب، نحوه عملکرد برای محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید و اینکه هر فرد باید از چه نوعی از آن استفاده کند، متفاوت هستند. ضدآفتاب های رایج را می توان به طور کلی به 2 نوع طبقه بندی کرد:

الف. ضد آفتاب شیمیایی
اینها حاوی موادی مانند اکسی بنزون، آزوبنزون، اکتیسالات و غیره هستند. فرمولاسیون این ضد آفتاب‌ها به سرعت جذب پوست شما می‌شود و معمولاً در برابر آب مقاوم هستند. بنابراین اگر برای شنا یا فعالیت‌های دیگری که باعث تعریق زیاد شما می شود، می روید، یک ضد آفتاب شیمیایی بهترین کارایی را برای شما خواهد داشت.

ب. ضد آفتاب فیزیکی
این نوع ضد آفتاب که به عنوان ضد آفتاب معدنی نیز شناخته می شود، شامل دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی است. ضدآفتاب های فیزیکی به عنوان یک سپر محافظ عمل می کنند و تابش های مضر خورشید را منحرف می کنند و اجازه نمی دهند وارد پوست شما شوند. اما آنها می توانند کمی روی پوست احساس سنگینی کنند و رنگ سفیدی روی ناحیه اعمال شده باقی بگذارند. در نتیجه اگر پوست حساسی دارید، ضد آفتاب های فیزیکی انتخاب خوبی هستند. آنها روی سطح پوست می نشینند و از این رو کمتر تحریک می شوند.

ضد آفتاب را باید قبل یا بعد از مرطوب کننده استفاده کرد؟
پاسخ به این سوال در درجه اول به نوع ضد آفتابی که استفاده می کنید بستگی دارد. اکثر متخصصان به شما توصیه می کنند که از ضد آفتاب شیمیایی خود مستقیماً روی پوست خود استفاده کنید. این امر به جذب بهتر مواد و موثرتر شدن محافظت در برابر اشعه خورشید کمک می کند. اگر قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب شیمیایی از مرطوب کننده استفاده کنید، مرطوب کننده می تواند به عنوان یک مانع عمل کند و از رسیدن کرم ضد آفتاب به پوست شما و عملکرد موثر جلوگیری کند.
از آنجایی که ضد آفتاب های فیزیکی به عنوان یک سد محافظ عمل می کنند که اشعه های خورشید را از پوست شما منعکس می کند، بهتر است از این ضد آفتاب ها به عنوان بالاترین لایه استفاده کنید.
 بنابراین اگر از ضدآفتاب فیزیکی استفاده می کنید، قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب، از مرطوب کننده و سایر محصولات مراقبت از پوست خود استفاده کنید.

اما از نظر علمی اگر بخواهیم منصفانه بگوییم، هنوز 100 درصد، مشخص نیست که کدام محصول باید قبل از دیگری استفاده شود. درواقع اینکه چگونه مرطوب کننده بر عملکرد یک نوع کرم ضد آفتاب خاص تأثیر می گذارد، نیز باید قبل از انتخاب یکی از این دو مورد در نظر گرفته شود. می‌توانید با متخصص پوست خود مشورت کنید یا با کارشناسان پشتیبانی ما تماس بگیرید تا از وضعیت فعلی پوست خود مطلع شوید و محصولاتی را سفارش دهید که به بهترین وجه برای پوست شما مناسب هستند.

خرید کرم ضدآفتاب روشن کننده صورت سان 360 Sun با SPF30 کاملاً ارگانیک

چه مدت باید بین استفاده از کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده صبر کنم؟
مرطوب کننده و ضدآفتاب شما هر کدام نقش منحصر به فردی در مراقبت از پوست شما دارند. مرطوب کننده مانع از دست رفتن رطوبت پوست شما می شود، در حالی که کرم ضد آفتاب شما را از اشعه های مضر خورشید محافظت می‌کند. بنابراین برای عملکرد مؤثر هر محصول، در حالت ایده‌آل نباید آن‌ها را مخلوط کنید یا یکی پس از دیگری استفاده کنید.
خواه ابتدا از مرطوب کننده یا ضدآفتاب خود استفاده می کنید، باید بین استفاده از دو محصول، بین 15 تا 20 دقیقه فاصله زمانی بگذارید. این زمان اجازه می دهد تا محصول اول استفاده شده و قبل از استفاده از محصول دوم، کاملاً جذب پوست شما شود. به این ترتیب مرطوب کننده یا ضدآفتاب واکنش متقاطع یا تداخلی در عملکرد یکدیگر نخواهند داشت.

خرید کرم روز ضدآفتاب نوایج NovAge با SPF50 دارای فناوری محافظت در برابر آلودگی مرطوب کننده و آبرسان، تسکین دهنده پوست

چند نکته در مورد کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده ها باید به خاطر بسپارید:

  • از ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر استفاده کنید و ترجیحاً از ضدآفتاب استفاده کنید.
  • ترجیحاً یک ضد آفتاب با طیف پوششی وسیع انتخاب کنید که هم اشعه UV A و هم اشعه UV B را مسدود کند.
  • اشعه ماوراء بنفش نه تنها باعث آسیب نوری به پوست شما می شود و شما را مسن تر از سن خود نشان می‌دهد، بلکه باعث ایجاد سرطان پوست نیز می شود. بنابراین، استفاده از ضد آفتاب مناسب در تمام طول سال الزامی است.
  • در نهایت، ممکن است برای جلوگیری از این سردرگمی، محصولی را انتخاب کنید که دارای خواص مرطوب کنندگی و همچنین ضد آفتاب باشد. اما مطمئن شوید که این محصول دارای SPF کافی برای محافظت از پوست شما در فضای باز نیز باشد.

جمع بندی
محصولات مراقبت از پوست مانند مرطوب کننده ها و ضد آفتاب ها متناسب با انواع پوست طراحی شده اند و ممکن است حاوی مواد مختلفی باشند. مطالعات بیشتری برای تأیید نحوه تعامل آنها و اینکه آیا این بر عملکردهای خاص آنها تأثیر می گذارد، مورد نیاز است.
مهمتر از همه، برای داشتن پوستی سالم و درخشان و جلوگیری از علائم پیری زودرس، هیچ یک از آنها را نادیده نگیرید.